تکنیک هایی ساده برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون

این روزها دنیای الکترونیک مملو از مدل های مختلف تلویزیون است که از تلویزیون های هوشمند تا تلویزیون های ارزان قیمت تر و 4K و انواع تلویزیون های QLED را در بر میگیرد. یکی از سوالاتی که به ذهن بسیاری از ما میرسد این است که چه راه هایی برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون وجود دارد و یا اینکه پس ار خرید یک تلویزیون، با کمک چه تکنیک هایی می توانید طول عمر آن را افزایش دهید؟

انتخاب یک تلویزیون جدید، یک پروسه هیجان انگیز و چالش برانگیز است و پس از نصب نیز درک نحوه نگهدای صحیح از تلویزیون، اهمیت زیادی دارد.

در اینجا 5 تکنیک اساسی برای افزایش طول عمر تلویزیون در اختیار شما قرار میدهیم:

بیشتر بخوانید: ویژگی های اساسی تلویزیون های Neo QLED 8K

1: خاموش کردن تلویزیون به روش صحیح و مرتب

معمولا طول عمر مفید تلویزیون از 4 تا 10 سال متغیر است( به طور تقریبی 40.000 تا 100.000 ساعت) که البته این مدت، بسته به نحوه استفاده و نگهداری از تلویزیون متغیر است. خاموش کردن تلویزیون به روش صحیح یکی از ساده ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید تا طول عمر تلویزیون افزایش یابد. بسیاری از مردم عادت دارند تلویزیون را با صدای کم روشن میگذارند در حالیکه این امر به صورت سالیانه بیش از 1000 ساعت به کارکرد تلویزیون می افزاید. به شما توصیه می کنیم که وقتی تلویزیون نگاه نمی کنید آن را خاموش کنید. از طرفی به این روش می توانید در میزان صورت حساب برق مصرفی نیز صرفه جویی کنید.

تکنیک هایی ساده برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون تکنیک هایی ساده برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون

2: سیستم تهویه تلویزیون را نپوشانید

گرم شدن بیش از حد تلویزیون می تواند مشکلاتی را برای آن ایجاد کند. یکی از روش های جلوگیری از بروز این مشکلات، خفه نکردن سیستم تهویه تلویزیون است و اینکه تلویزیون را بر روی یک پایه مناسب قرار دهید تا هوا به آن برسد. توصیه می کنیم که فاصله بین تلویزیون و هر دیوار، تقریبا 4 اینچ باشد.

بسیاری از ما ترجیح میدهیم تلویزیون را روی دیوار نصب کنیم اما نصب به شیوه نادرست می تواند یکی از دلایل داغ شدن بیش از حد تلویزیون باشد. بنابراین به عنوان یک قاعده کلی، هیچگاه سیستم تهویه تلویزیون را مسدود نکنید.

قیمت جدیدترین تلویزیون های سامسونگ

3: از یک محافظ تلویزیون یا تنظیم کننده ولتاژ استفاده کنید

ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که آیا استفاده از یک محافظ تلویزیون یا تنظیم کننده ولتاژ برای تلویزیون شما ضروری است یا خیر. در واقع محافظ تلویزیون، ابزاری بسیار ارزان قیمت برای محافظت از تلویزیون در برابر نوسانات ناگهانی ولتاژ است. وقتی تلویزیون را به صورت مستقیم به برق وصل می کنید هیچ تضمینی برای محافظت از آن در برابر تغیرات ناگهانی و خطرناک ولتاژ برق وجود ندارد.

تکنیک هایی ساده برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون تکنیک هایی ساده برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون

محافظ تلویزیون، ولتاژ های بسیار قوی که به صورت ناگهانی وارد مدار AC می شوند را مسدود میکند. بنابراین توصیه می شود از محافظی با تعداد خروجی مناسب برای دستگاه های الکترونیک موجود در منزل استفاده کنید. در واقع تنظیم کننده ولتاژ به این شکل عمل می کند که ولتاژ ورودی AC را دریافت کرده و آن را تثبیت می کند. این امر به نوبه خود می تواند سبب محافظت از تلویزیون در برابر نوسانات ناگهانی و خطرناک ولتاژ برق شود.

تلویزیون سامسونگ قسطی

4: تلویزیون را تمیز کنید

معمولا گرد و غبار به راحتی بر روی صفحه نمایش تلویزیون می نشیند و تجمع گرد و غبار بر روی تلویزیون می تواند مشکلاتی را برای تلویزیون به همراه داشته باشد. بنابراین لازم است که همواره تلویزیون و فضای اطراف آن را از گرد و غبار پاک کنید. تلویزیون را به گونه ای تنظیم کنید که به کف زمین، خیلی نزدیک نباشد زیرا معمولا کف زمین محل جمع شدن گرد و غبار است. تلویزیون را در نزدیکی اجاق های چوبی یا شومینه قرار ندهید زیرا گرما و گرد و غبار می تواند عمر مفید تلویزیون را کاهش دهد.

تکنیک هایی ساده برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون تکنیک هایی ساده برای افزایش طول عمر مفید تلویزیون

5: کنتراست و روشنایی تلویزیون را به درستی تنظیم کنید

تنظیم صحیح سطح کنتراست و روشنایی تلویزیون می تواند به افزایش طول عمر آن کمک کند. هر چقدر که میزان کنتراست و روشنایی تلویزیون، بالاتر باشد میزان مصرف برق تلویزیون نیز بیشتر بوده و در نهایت منجر به کاهش طول عمر تلویزیون می شود. بنابراین توصیه می شود که کنتراست و روشنایی تلویزیون را مطابق با فضایی تنظیم کنید که تلویزیون را در آن قرار داده اید. البته در بسیاری از تلویزیون ها نیز حالت هایی نظیر Film mode و Darkroom وجود دارد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *